skiløyper og et par ski

Melsjøen, Kroksjøen og Sjusjøen – en lang rundtur fra Nordseter

Nordseter via Melsjøen og Kroksjøen til Sjusjøen – 22 km på ski

Vil du oppleve flere av de kjente langrennsområdene i Lillehammerfjellet på én tur? Denne 22 kilometer lange rundturen starter på Nordseter og tar deg gjennom fjellterrenget ved Melsjøen og Kroksjøen, videre til Sjusjøen og tilbake til Nordseter. Underveis veksler landskapet mellom åpne fjellpartier, snødekt skog og brede, preparerte skiløyper. En fin langtur for deg som liker å tilbringe flere timer på ski.

Kort om skituren

  • Startpunkt: Nordseter, ved Lillehammer Fjellstue
  • Turtype: Rundtur i preparerte skiløyper
  • Lengde: ca. 22 km
  • Vanskelighetsgrad: Krevende
  • Beregn tid: ca. 4–5 timer, avhengig av tempo og pauser
  • Underveis: Nordseter, Nysætra, Melsjøen, Kroksjøen, Sjusjøen og Skogsløypa
  • Terreng: Åpne fjellpartier, myrområder, skog og småkupert terreng
  • Passer for: Erfarne mosjonister og langrennsløpere med god utholdenhet

En langtur gjennom Lillehammerfjellet

Nordseter og Sjusjøen er knyttet sammen gjennom et omfattende løypenett. På denne rundturen får du oppleve flere sider av fjellområdene, fra de åpne partiene rundt Melsjøen og Kroksjøen til skogsløypene mellom Sjusjøen og Nordseter.

Landskapet er variert, med snødekte grantrær, gamle seterområder og fjellvann som ligger islagt gjennom vinteren.

Turen er et godt valg for deg som ønsker litt lengre distanse, enten målet er en rolig dagstur med pauser eller en god treningsøkt i fjellet.

Kartutsnitt skiløjper i Lillehammerfjellet
Kart over rundturen via Melsjøen, Kroksjøen og Sjusjøen. Klikk på kartet for å se turbeskrivelsen hos Visit Lillehammer. Kontroller alltid løypekartet før avreise, på Sporet.no. Kartkreditering: Sporet.no

Rutebeskrivelse – Nordseter, Melsjøen, Kroksjøen og Sjusjøen

Fra Nordseter mot Nysætra og Melsjøen

Fra Lillehammer Fjellstue er det kort vei til skiløypene på Nordseter. Følg hovedløypa nordover fra området ved Nordseter skisenter, i retning Reinsvannet.

Etter hvert tar du av på den skiltede forbindelsen mot Nysætra og Melsjøen. Her går løypa gjennom småkupert fjellterreng med både åpne partier og områder med glissen fjellskog.

Ved Nysætra finner du et tradisjonelt seterlandskap, før turen fortsetter østover mot Melsjøen.

naturbilde av skiløyper mot Melsjøen Nordseter

Skiløyper i fjellterrenget på vei mot Melsjøen.Videre fra Melsjøen mot Kroksjøen

Fra Melsjøen fortsetter du østover og sørover gjennom løypenettet mot Kroksjøen. Underveis passerer du åpne myrområder og fjellskog, med utsikt mot de omkringliggende høydedragene.

I området ved Kroksjøen møter du flere løypeforbindelser. Herfra kan du gå videre mot Sjusjøen, eller velge andre turer i det omfattende løypenettet.

Følg den merkede løypa sørover mot Sjusjøen. På fine vinterdager er dette et område hvor det er verdt å stoppe opp og nyte vinterlandskapet.

skiløpere i skiløyper med blå himmel og skog omkring
Varierte langrennsløyper mellom snødekte grantrær i området ved Sjusjøen.

Fra Kroksjøen til Sjusjøen

Løypa fortsetter sørover gjennom fjellområdene mot Sjusjøen. Her møter du et større nettverk av skiløyper som brukes av både mosjonister og aktive skiløpere.

Når du kommer frem til Sjusjøen, kan du legge inn en pause før du begynner på returen. Området har flere serveringssteder, men sjekk åpningstidene på forhånd dersom du planlegger en kafépause.

Har du fortsatt mye energi, finnes det muligheter for å legge til flere kilometer i løypenettet rundt Sjusjøen.

Sjusjøen skistadion – et kjent langrennsmiljø

Sjusjøen har lange tradisjoner som trenings- og konkurranseområde for langrenn. På Sjusjøen Langrennsarena finner du både konkurranseløyper og en fem kilometer lang lysløype.

Lysløypa gjør det mulig å trene også etter at dagslyset har forsvunnet, når anlegget er belyst og forholdene tillater det.

Et besøk ved skistadion kan være interessant for deg som ønsker å se hvor både mosjonister og konkurranseløpere trener. Dersom du legger turen innom selve langrennsarenaen, må du beregne eventuell ekstra distanse.
 

Sjusjøen skistadion har preparerte treningsløyper og en fem kilometer lang lysløype.

Returen til Nordseter gjennom Skogsløypa

Fra Sjusjøen kan du følge Skogsløypa, også kjent som Uværsløypa, tilbake mot Nordseter.

Skogsløypa går via Heståsen og gjennom variert skogsterreng. Den gir en fin kontrast til de åpne fjellområdene du har gått gjennom tidligere på rundturen.

Store deler av traseen ligger godt skjermet av skogen. Dette gjør den til et populært alternativ når vinden er sterkere på snaufjellet.

Følg skiltingen mot Nordseter gjennom løypekryssene. Det finnes flere mindre tilførselsløyper til hytteområdene underveis.

Når du kommer tilbake til Nordseter, er det kort vei fra løypenettet til Lillehammer Fjellstue.

Brede prepaprerte skiløyper på Sjusjøen

Store deler av løypenettet mellom Nordseter og Sjusjøen går gjennom åpent fjellterreng. Foto GO-media

Hvem passer rundturen for?

Med en lengde på omtrent 22 kilometer passer denne turen best for langrennsløpere med god utholdenhet og noe erfaring fra lengre turer i fjellet.

Terrenget varierer mellom slake partier, motbakker og utforkjøringer. Selv om flere strekninger er forholdsvis lette å gå, kan den samlede distansen gjøre turen krevende.

Deler av løypenettet ligger i åpne og værutsatte områder. Det er derfor viktig å ta hensyn til vind, temperatur og sikt før du legger ut.
 

Våre tips før skituren

  • Beregn god tid til en rundtur på 22 kilometer.
  • Ta med matpakke, varm drikke og ekstra klær.
  • Velg helst en dag med stabile værforhold og god sikt.
  • Følg med på skiltingen ved Melsjøen, Kroksjøen og Sjusjøen.
  • Sjekk åpningstider dersom du planlegger serveringspause på Sjusjøen.
  • Vær oppmerksom på tilførselsløyper til hytteområdene på returen via Heståsen.
  • Kontroller oppdatert løypestatus før du starter.

Se løypekart og oppdaterte føreforhold

Kontroller hvilke løyper som er preparert før du starter fra Nordseter. Lillehammerfjellet Tur- og Løypeselskap har informasjon om løypepreparering og skiløypene i området.

Se oppdatert løypekart 

Langrennsferie med Lillehammer Fjellstue som utgangspunkt

Lillehammer Fjellstue ligger omtrent 50 meter fra skiløypene på Nordseter. Herfra har du tilgang til et stort løypenett som knytter sammen Nordseter, Sjusjøen og flere av fjellområdene rundt Lillehammer.

Vi tilbyr overnatting i rom på fjellstua, koselige fjellhytter og ferieleiligheter med selvhushold. Et godt utgangspunkt for deg som ønsker flere dager på ski, enten du foretrekker korte turer eller lange fjellrunder.

Bo rett ved skiløypene på Nordseter

Velg mellom rom, fjellhytter og ferieleiligheter på Lillehammer Fjellstue og Hytteutleie.

Se våre overnattingsmuligheter 

Turinformasjonen bygger på Visit Lillehammers beskrivelse av Nordseter–Melsjøen–Kroksjøen–Sjusjøen, 22 km, og informasjon om løypenettet i området. Avstand og tidsbruk er omtrentlige og kan variere med valgt trasé, startpunkt, vær og skiføre.

Kilde: Visit Lillehammer – 22 km rundtur 

Kort oppsummert om runden  fra Nordseter til Sjusøen via Melsjøen og retur til Nordseter

Hvordan er Nordseter–Melsjøen–Kroksjøen–Sjusjøen-runden, og hvor lang er den?

Dette er en 22 km lang rundtur i preparerte skiløyper som starter og slutter på Nordseter. Du går via Nysætra, Melsjøen, Kroksjøen og Sjusjøen gjennom variert fjell- og skogsterreng.

Hvor starter skituren, og hvordan kommer jeg inn på løypa?

Startpunktet er Nordseter ved Lillehammer Fjellstue, med kort vei til løypene. Følg hovedløypa nordover fra området ved Nordseter skisenter mot Reinsvannet, og ta deretter skiltet forbindelse mot Nysætra og Melsjøen.

Hvor krevende er turen, og hvor lang tid bør jeg beregne?

Turen er vurdert som krevende og passer best for erfarne mosjonister og langrennsløpere med god utholdenhet. Beregn cirka 4–5 timer, avhengig av tempo og pauser.

Hvordan kan jeg sjekke løypeforhold og riktig rute før jeg drar?

Kontroller alltid oppdatert løypekart og status før avreise på Sporet.no. Der kan du se preparering og løypeinformasjon, og du kan også bruke kartet hos Visit Lillehammer for turbeskrivelse.