Cross-Country Ski Trails at Nordseter

Nevelfjell på ski fra Nordseter – topptur med vid utsikt

Ta turen til Nevelfjell, 1089 meter over havet, og opplev utsikten fra en av de kjente fjelltoppene i Lillehammerområdet. Fra Nordseter kan du følge preparerte skiløyper mot fjellet før den siste delen av turen går opp mot toppen. Her venter et åpent fjellandskap, utsikt mot fjerne fjell og den lille Røde Kors-hytta som har gitt ly til fjellfolk gjennom mange år.

Kort om skituren

  • Startpunkt: Nordseter, ved Lillehammer Fjellstue
  • Turmål: Nevelfjell, 1089 moh.
  • Turtype: Topptur / rundtur på ski
  • Lengde: Ca. 9,7 km for den beskrevne rundturen
  • Samlet stigning: Ca. 300 høydemeter
  • Vanskelighetsgrad: Middels krevende, avhengig av føre og forholdene mot toppen
  • Beregn tid: Ca. 2,5–4 timer med pauser, avhengig av snøforhold
  • Løypetype: Preparerte skiløyper kombinert med mulig upreparert terreng mot toppen
  • Høydepunkt: Utsikten og Røde Kors-hytta på Nevelfjell
  • Passer for: Skiløpere med noe erfaring, som er komfortable også utenfor preparerte spor

En topptur med utsikt over Lillehammerfjellet

Nevelfjell er et populært turmål nord for Nordseter. Fra toppen har du vid utsikt over fjellområdene rundt Lillehammer, og på klare dager kan du se langt mot både Jotunheimen og Rondane.

Turen starter i det preparerte løypenettet på Nordseter, men den siste delen opp til toppen kan kreve at du går utenfor oppkjørte skispor.

På dager med gode snøforhold kan dette være en fin anledning til å oppleve fjellet på en litt annen måte enn fra de vanlige langrennsløypene.

Velg en dag med godt vær og god sikt, og beregn ekstra tid dersom du må tråkke dine egne spor mot toppen.

Kartutsnitt som viser lypene fra Nordseter til Neveltoppen og ned igjen med utgangspunt i Ut.No
Kartutsnitt over skituren til Nevelfjell fra Nordseter. Klikk på kartet for å åpne et vinterturforslag på UT.no. Kontroller rutevalg og preparering før turen. Kartgrunnlag: UT.no.

Rutebeskrivelse – fra Nordseter til Nevelfjell

Fra Lillehammer Fjellstue mot Nevelvatnet

Fra Lillehammer Fjellstue er det kort vei til skiløypene på Nordseter. Følg det preparerte løypenettet nordover i retning Nevelvatnet og fjellområdet under Nevelfjell.

Den første delen av turen går gjennom småkupert terreng med fjellskog og åpne partier. Underveis får du utsikt mot Nevelvatnet og fjellene omkring.

Hold deg til den planlagte ruten og følg med på løypekryssene. Det finnes flere forbindelser i området mot Reinsvannet, Pellestova og andre turmål.

Den siste stigningen mot toppen

Når du nærmer deg foten av Nevelfjell, må du vurdere forholdene videre opp mot toppen.

Det er ikke alltid preparerte spor helt opp. Du må derfor være forberedt på å forlate hovedløypa og gå den siste delen gjennom upreparert snøterreng.

Ved fast snøføre og gode forhold kan det være forholdsvis greit å ta seg opp, mens løs snø, skare og vindpakket snø kan gjøre stigningen mer krevende.

På enkelte dager kan det være hensiktsmessig å følge spor som allerede er tråkket opp. Vær likevel oppmerksom på at sporene ikke nødvendigvis følger en trygg eller egnet rute.
 

Selvgåtte skispor mot fjellet på Nordseter

Den siste delen mot Nevelfjell kan gå utenfor de preparerte langrennsløypene.

På toppen av Nevelfjell – 1089 moh.

Når du kommer opp på Nevelfjell, åpner landskapet seg i flere retninger. Herfra får du utsikt over de store fjellområdene nord og vest for Lillehammer.

På klare dager kan du se mot Gausdal Vestfjell, Jotunheimen og Rondane. Ved toppen finnes også en sikteskive som hjelper deg med å kjenne igjen fjellene i horisonten.

Nevelfjell er et fint turmål for deg som ønsker å oppleve fjellutsikten uten å måtte legge ut på en svært lang skitur. Samtidig er toppen værutsatt, og forholdene kan endre seg raskt.

Utsikt over snedekte fjell, vidder og skog fra toppen av Nevelfjell på Nordseter

Fra Nevelfjell kan du nyte utsikten over et stort sammenhengende fjell- og skoglandskap.
 
Treskilt med tekst Nevelfjellet 1089 moh
.Toppskiltet på Nevelfjell, 1089 meter over havet

Røde Kors-hytta – en liten varmestue på fjelltoppen

På toppen av Nevelfjell ligger en liten hytte tilknyttet Røde Kors hjelpekorps. Hytta har i mange år vært et kjent landemerke og et viktig ly for folk som ferdes i fjellet.

Inne finnes en vedovn og plass til en liten gruppe mennesker. Hytta kan fungere som en enkel varmestue når den er tilgjengelig.

Det pleier også å være ved tilgjengelig, men dette kan variere. Du bør derfor ikke planlegge turen ut fra at hytta er åpen, varm eller har ved på lager.

Hytta er liten og skal også kunne gi ly ved behov. Vis hensyn til andre, bruk ved sparsomt og forlat stedet ryddig.

Liten hytte dekket av snø og is på toppen av Nevelfjellet på Nordseter

Røde Kors-hytta på Nevelfjell kan være nesten helt dekket av snø og rim på kalde vinterdager.

Skiglede utenfor de preparerte sporene

Noe av det fine med en tur til Nevelfjell er muligheten til å oppleve snølandskapet utenfor de faste løypene.

På dager med gode forhold kan du følge spor gjennom urørt vinterterreng og kjenne på forskjellen mellom preparerte langrennsløyper og snøen ute på fjellet.

Det krever likevel mer av både utstyr og ferdigheter. Vanlige smale langrennsski kan synke dypt i løs snø, og underlaget kan være ujevnt eller isete.
Skiløper med hund på vei opp på fjellet

Utenfor løypene får du en annen opplevelse av vinterfjellet.
 

Etter en pause på toppen følger du den planlagte returruten ned fra Nevelfjell og tilbake mot det preparerte løypenettet.

På nedturen er det ekstra viktig å være oppmerksom på underlaget. Bratte partier, skare og hardpakket snø kan være utfordrende på smale langrennsski.

Den beskrevne rundturen på UT.no gir mulighet for å returnere gjennom løypenettet ved foten av Nevelfjell.

Følg riktig løype tilbake mot Nordseter og Lillehammer Fjellstue. Vurder å gå samme vei tilbake dersom forholdene gjør alternative veivalg usikre.

Våre tips før toppturen

  • Velg en dag med stabilt vær og god sikt.
  • Kontroller hvor langt de preparerte skiløypene går før du starter.
  • Vær forberedt på å gå utenfor løypene den siste delen opp til toppen.
  • Ta med matpakke, varm drikke, vindtette klær og ekstra votter.
  • Ha med kart eller navigasjonsutstyr og sørg for at telefonen har batteri.
  • Ikke regn med at Røde Kors-hytta er åpen eller har ved tilgjengelig.
  • Vær forsiktig på nedturen, særlig ved hardt eller isete føre.
  • Snu dersom vind, sikt eller snøforhold gjør turen usikker.

Se turforslaget til Nevelfjell på UT.no

På UT.no finner du et vinterturforslag for en rundtur fra Nordseter til Nevelfjell. Se kart og høydeprofil, og kontroller løypeforholdene før du legger ut.

Se Nevelfjell-turen på UT.no 

Bo på Lillehammer Fjellstue – med fjellet rett utenfor døren

Lillehammer Fjellstue ligger på Nordseter, omtrent 50 meter fra det preparerte langrennsløypenettet.

Herfra kan du velge mellom korte, rolige skiturer, lengre fjellrunder og toppturer som Nevelfjell.

Vi tilbyr overnatting i rom på fjellstua, fjellhytter og ferieleiligheter. Her kan du kombinere aktive dager på ski med rolige kvelder på fjellet.

Bo rett ved skiløypene på Nordseter

Finn overnatting som passer for din neste skiferie på Lillehammer Fjellstue.

Se våre overnattingsmuligheter 

Turbeskrivelsen bygger på vinterturforslaget Nordseter–Nevelfjell på UT.no og lokal informasjon fra Lillehammer Fjellstue. Oppgitt lengde og stigning gjelder rundturen beskrevet på UT.no. Valgt trasé, føre og prepareringsstatus kan påvirke både lengde og vanskelighetsgrad.

Kilde og turkart: UT.no